Zabiegi laparoskopowe w zakresie nerki wykonujemy zarówno metodą wewnątrz jak zewnątrzotrzewnową. W przypadku częściowej resekcji nerki z odpowiednio dobranego dostępu (wewnątrz lub pozaotrzewnowego) przeprowadzamy z założeniem klipsa na tętnicę nerkową, czyli w niedokrwieniu. W przebiegu operacji po wycięciu części nerki o charakterze zmiany nowotworowej, materiał przekazujemy do badania histopatologicznego śródoperacyjnego, tzw. „INTRA” celem określenia radykalności wykonanej operacji. Następnie miąższ nerki zszywamy lub lożę po usuniętym fragmencie pokrywamy specjalnym preparatem w formie rozkładanych płatków mających za zadanie wspomóc hemostazę.
Zabieg częściowej lub całościowej resekcji nerki metodą laparoskopową jest dla Pacjenta znacznie bezpieczniejszy niż w przypadku przeprowadzenia tożsamego zabiegu metodą klasyczną, tzw. otwartą. Za korzyść na rzecz laparoskopii przemawiają znacznie mniejsza utrata krwi przez Pacjenta w trakcie zabiegu, mniejsze obciążenie organizmu związane ze zredukowaną ingerencją w homeostazę i fizjologię człowieka. Po laparoskopii Chory szybciej powraca do zdrowia, można wcześniej rozpocząć skuteczną rehabilitację, jak również odczuwany ból jest znacznie mniejszy w porównaniu do metod klasycznych – przy zachowaniu tych samych efektów onkologicznych
Zabiegi laparoskopowe w zakresie raka prostaty wykonujemy metodą zewnątrzotrzewnową. Po wytworzeniu przestrzeni roboczej z dostępu załonowego, przedpecherzowego zakładamy porty i wypreparowujemy prostatę włącznię z pęcherzykami nasiennymi i ewentualnie regionalnymi węzłami chłonnymi. Krwawienie zaopatrujemy przy pomocy klipsów typu „ Hemolock” lub klasycznie koagulacją. Stosujemy szew ciągły na zespolenie cewkowo- pęcherzowe.
Zabieg radykalnej prostatektomii metodą laparoskopową jest dla Pacjenta znacznie bezpieczniejszy niż w przypadku przeprowadzenia tożsamego zabiegu metodą klasyczną, tzw. otwartą. Za korzyść na rzecz laparoskopii przemawiają znacznie mniejsza utrata krwi przez Pacjenta w trakcie zabiegu, mniejsze obciążenie organizmu związane ze zredukowaną ingerencją w homeostazę i fizjologię człowieka. Po laparoskopii Chory szybciej powraca do zdrowia, można wcześniej rozpocząć skuteczną rehabilitację, jak również odczuwany ból jest znacznie mniejszy w porównaniu do metod klasycznych – przy zachowaniu tych samych efektów onkologicznych
Krośnieński szpital wykonuje coraz więcej zabiegów urologicznych metodą laparoskopową. Zabiegi przy użyciu laparoskopu wykonywane są m.in. w przypadku usunięcia prostaty z powodu raka. Są one mniej inwazyjne, a przez to niosą ze sobą mniejsze ryzyko komplikacji. Zachęcam do obejrzenia materiału filmowego.
Biografia doktora Kamila Bogackiego to gotowy materiał na scenariusz filmowy. Jego życie było intensywne i obfitowało w ważne wydarzenia – przyjaźnił się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Woodrowem Wilsonem, był człowiekiem zasłużonym dla odzyskania niepodległości Polski oraz zaangażowanym w ratowanie Żydów podczas II Wojny Światowej. 6 listopada 2018 r. Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce organizuje w Nowym Jorku spotkanie poświęcone pamięci tego wielkiego Polaka.
Blisko 100 tysięcy – tyle osób umiera w Polsce rocznie z powodu nowotworów. Powodem śmierci około 90 tysięcy pacjentów rocznie są natomiast zawały. Z powodu zatorów oraz udarów każdego roku umiera kolejne 80 tysięcy. Te ponure statystyki mogłoby być lepsze, gdyby tylko zadbać o skuteczną profilaktykę lekarską i zdrowy tryb życia.
Revolix 150 Wat – pierwszy tego typu laser w Polsce trafił na szpitalny blok operacyjny. Było to możliwe przede wszystkim dzięki zabiegom dra. nauk med. Dariusza Sobieraja, kierownika Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej oraz wsparciu samorządu województwa podkarpackiego.
Z Dariuszem Sobierajem – lekarzem medycyny, urologiem, specjalistą organizacji ochrony zdrowia prowadzącym akcję prozdrowotną „Zadbaj o swoje zdrowie” rozmawia Andrzej Józefczyk.
17 września 2018 roku odbędą się kolejne Warsztaty Endoskopowe. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie „Enukleacja gruczolaka prostaty laserem tulowym Revolix Duo – Nowa opcja terapeutyczna”. Więcej