Kamil Bogacki – polski bohater z Podkarpacia

Biografia doktora Kamila Bogackiego to gotowy materiał na scenariusz filmowy. Jego życie było intensywne i obfitowało w ważne wydarzenia – przyjaźnił się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Woodrowem Wilsonem, był człowiekiem zasłużonym dla odzyskania niepodległości Polski oraz zaangażowanym w ratowanie Żydów podczas II Wojny Światowej. 6 listopada 2018 r. Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce organizuje w Nowym Jorku spotkanie poświęcone pamięci tego wielkiego Polaka.

Wydarzenie zostanie uświetnione przez zaproszonych prelegentów: Kamilę Bogacką, córkę dr. Kamila Bogackiego, prof. Wacława Wierzbieńca z Katedry Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, który wygłosi wykład pt. „Płk. Wojska Polskiego dr Kamil Bogacki między USA a Polską” oraz dr. Dariusza Sobieraja, który przedstawi temat: „Dr Kamil Jan Bogacki – lekarz-patriota-obywatel Polski i Ameryki”.

– Mój ojciec był prawdziwym patriotą i człowiekiem, który miał silne poczucie misji. Bardzo angażował się w polskie sprawy narodowe, ale również rozwiązywanie problemów społecznych i służby zdrowia – mówi Kamila Bogacka, córka wybitnego lekarza. – Pozostał przy tym zwyczajnym i serdecznym człowiekiem. Chociaż zmarł, gdy miałam zaledwie 4 lata, to w mojej pamięci pozostało wiele obrazów z rodzinnego domu i nawet dziś w znaczący sposób odczuwam Jego obecność.

Doktor Kamil Bogacki urodził się 6 lipca 1884 r. w Krośnie. Uczęszczał do gimnazjum w Rzeszowie, a następnie wyjechał na studia biologiczne i filozoficzne w Wiedniu, które ukończył z wyróżnieniem. W 1908 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie zyskał renomę wybitnego lekarza oraz nawiązał wiele ważnych znajomości. To za ich pośrednictwem – zwłaszcza dzięki przyjacielskim stosunkom z prezydentem Wilsonem – podejmował działania dyplomatyczne mające na celu wsparcie polskich dążeń niepodległościowych. Do ojczyzny wrócił w 1920 roku, gdzie podjął się modernizacji służby zdrowia oraz stał się osobistym lekarzem samego marszałka Piłsudskiego.

– Dla mnie, jako lekarza oraz samorządowca, doktor Kamil Bogacki to prawdziwy bohater i wzór do naśladowania. Jego zasługi dla naszego kraju są nie do przecenienia – mówi dr Dariusz Sobieraj, Ordynator Oddziału Urologii Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Krośnie, jeden z zaproszonych gości. – Powinniśmy zadbać o jego pamięć, zwłaszcza na Podkarpaciu, z którego doktor Bogacki pochodzi. To ogromny zaszczyt mieć takiego rodaka.

Wydarzenie organizowane przez Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, które są idealną okazją do przypomnienia sobie najważniejszych postaci z najnowszej historii naszego kraju. Stanowi jednocześnie kolejny krok w kierunku przywracania pamięci o doktorze Kamilu Bogackim – od lipca jego imię nosi most w Krośnie na rzece Lubatówce, natomiast w sierpniu odsłonięto tablicę upamiętniającą jego osobę.