Nowa era w krośnieńskim szpitalu

Revolix 150 Wat – pierwszy tego typu laser w Polsce trafił na szpitalny blok operacyjny. Było to możliwe przede wszystkim dzięki zabiegom dra. nauk med. Dariusza Sobieraja, kierownika Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej oraz wsparciu samorządu województwa podkarpackiego.

Od dziesięciu lat w krośnieńskim szpitalu organizowane są Podkarpackie Warsztaty Endoskopowe, na których pokazywane są nowości w dziedzinie urologii. Kiedyś był nią między innymi laser zielony. W tym roku przeprowadzono pierwsze w Polsce zabiegi nowoczesnym laserem Revolix 150 Wat. Enukleacja, czyli wyłuszczenie gruczolaka prostaty stosowana jest w przypadkach zatrzymania moczu. Zoperowane fragmenty usuwane są z pęcherza przez cewkę moczową i oddawane do badania histopatologicznego. Laserową enukleację wykonał u pacjentów w poniedziałek, 17 września zespół pod kierunkiem doktora Jensa Westphala, ordynatora oddziału urologii i urologii dziecięcej szpitala w Krefeld w Niemczech oraz prof. Zygmunta Dobrowolskiego, byłego kierownika Kliniki Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. – Jest to absolutna nowość w naszym kraju. Przy pomocy tego lasera wykonywane będą zabiegi u pacjentów po zawałach, zatorach, wylewach do mózgu, przyjmujących leki przeciwkrzepliwe, czyli których nie można było zoperować inną metodą lub ryzyko przeprowadzenia operacji było zbyt duże – powiedział dr Dariusz Sobieraj.

Jak podkreślił dr Jens Westphal, w Niemczech ta metoda jest powszechna. On sam takie zabiegi wykonuje od ponad dziesięciu lat, a w szpitalu, gdzie pracuje, jest ich około tysiąca rocznie. Lekarze z Krosna, przygotowując się do zakupu tego urządzenia byli na stażach w klinikach niemieckich oraz w klinice uniwersyteckiej w Oxfordzie.
Laser będzie służył w Krośnie nie tylko do zabiegów urologicznych, w tym również do kruszenia kamieni, ale także laryngologicznych, ginekologicznych, czy neurochirurgicznych, o ile taki oddział powstanie. – Obecnie kupujemy urządzenia, które będą służyły nie tylko jednemu oddziałowi. Zakupy urządzeń dedykowanych tylko jednej specjalizacji są zbyt drogie. Zabiegi przy użyciu tego urządzenia staną się rutyną w naszym szpitalu i pacjenci, którzy zostaną zakwalifikowani, będą mogli być operowani tym sprzętem w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia– stwierdził Piotr Jurczak, zastępca dyrektora krośnieńskiego szpitala ds. medycznych.

Zdaniem prof. Zygmunta Dobrowolskiego, wykonywanie zabiegów takim laserem to bardzo duża korzyść dla pacjentów. – Krócej leży w szpitalu, krócej nosi cewnik, występuje też mniejszy odsetek powikłań – stwierdził Z. Dobrowolski.

Urządzenie kosztowało około 720 tys. zł. Z urzędu marszałkowskiego udało się pozyskać 680 tys. zł. Pozostałą część wygospodarowano ze środków własnych szpitala.

W tym roku w VIII Podkarpackich Warsztatach Endoskopowych wzięło udział kilkunastu lekarzy, głownie z naszego województwa. Materiał filmowy z przeprowadzonych zabiegów trafi na stronę internetową Polskiego Towarzystwa Urologicznego. PTU wraz z Okręgową Izbą Lekarską w Krakowie sprawują co roku patronat nad warsztatami.

This slideshow requires JavaScript.