Zabiegi przyszłości – nowoczesna diagnostyka raka prostaty

Pierwsze w południowo-wschodniej biopsje fuzyjne wykonano w ubiegłym tygodniu w krośnieńskim szpitalu. Jest to nowoczesna metoda diagnostyki raka prostaty pod kontrolą rezonansu magnetycznego

Rak gruczołu krokowego w Europie i USA jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem wśród mężczyzn. W Polsce jest na drugim miejscu pod względem zachorowalności a na trzecim pod względem umieralności. Jedną z wiodących metod rozpoznawania tego nowotworu w Europie Zachodniej jest biopsja fuzyjna stercza. Jak tłumaczy Dariusz Sobieraj, konsultant wojewódzki ds. urologii i szef oddziału urologii i urologii onkologicznej w szpitalu w Krośnie, metoda ta pozwala na nałożenie obrazu rezonansu magnetycznego na obraz ultrasonograficzny w czasie badania, a następnie na pobranie wycinków do oceny histopatologicznej z konkretnej zmiany podejrzanej o nowotwór. Zetknął się z nią podczas staży w klinikach w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Niestety. Procedura ta nie jest w Polsce powszechnie dostępna ze względu na brak odpowiedniej refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Otóż NFZ płaci za nią tyle samo, co za standardową, choć ta druga jest dużo tańsza.

O tym, na czym polega biopsja fuzyjna, jak ją wykonywać, dowiedzieli się lekarze urolodzy z całego Podkarpacia uczestniczący w VI Podkarpackich Warsztatach Endoskopowych zorganizowanych 25 listopada w szpitalu w Krośnie. – Co roku na warsztatach pokazujemy coś nowego i taka jest ich idea. W tamtym roku prezentowaliśmy możliwości leczenia pęcherza nadreaktywnego, a wcześniej choćby zabiegi laparoskopowe, czy przy użyciu lasera, które wchodziły w Polsce, a teraz są już wykonywane w wielu ośrodkach – wyjaśnia Dariusz Sobieraj, organizator warsztatów.

Biopsję fuzyjną w Polsce wykonuje regularnie jeden ośrodek – Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie. W naszym województwie szpitale nie mają jeszcze odpowiedniego sprzętu. Jego koszt to 350-400 tys. zł. Potrzebny jest również dobrej klasy rezonans, USG i oprzyrządowanie. Jak mówi dr Sobieraj, o pieniądze na taki sprzęt warto się starać choćby z funduszy unijnych w ramach programów prozdrowotnych.

Podczas warsztatów, cztery biopsje fuzyjne (w tym dwie pokazowe) u pacjentów, u których stwierdzono zmiany ogniskowe w prostacie, przeprowadził dr Andrzej Lewicki z Oddziału Urologii Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.

dsc_7400

W trakcie zabiegu można zrobić bardzo dokładne nakłucia. Nie działa się w tym przypadku w ciemno. Dokładnie można sprecyzować, gdzie są ogniska nowotworowe. – Jest to wstęp do dużej dyskusji, gdyż świat medyczny idzie w kierunku coraz bardziej minimalnie inwazyjnych metod. I taka jest właśnie przyszłość – twierdzi D. Sobieraj.

Andrzej Józefczyk