Rak nie musi być wyrokiem

Rak nie musi być wyrokiem

Z dr. nauk medycznych Dariuszem Sobierajem, konsultantem wojewódzkim ds. urologii dla województwa podkarpackiego, ordynatorem oddziału urologii i urologii onkologicznej krośnieńskiego szpitala rozmawia Andrzej Józefczyk

dsc_7369

– Czy można użyć stwierdzenia, że rak gruczołu krokowego jest dużym problemem we współczesnym świecie?

– Rak gruczołu krokowego jest jednym z najczęściej rozpoznawalnych nowotworów. W Polsce jest drugim pod względem zachorowalności i trzecim pod względem umieralności nowotworem. Wykrywany jest najczęściej pomiędzy 65 a 75 rokiem życia. Umieralność na nowotwory prostaty rośnie wraz z wiekiem osiągając najwyższe wartości w grupie najstarszych mężczyzn. Wczesne jego wykrycie pozwala często na całkowite wyleczenie.

 

– Na co trzeba zwracać szczególną uwagę, o czym pamiętać?

– Nie ma wstępnych, pierwszych objawów tej choroby. Jeżeli jednak jesteśmy po 50 roku życia i występuje niepełne, utrudnione oddawanie moczu, często wstajemy w nocy, mamy krwiomocz, to powinniśmy pójść do lekarza rodzinnego i poprosić o skierowanie na badanie PSA (lekarz może to zrobić raz w roku), po skierowanie do urologa czy onkologa. Jest to szczególnie ważne w rodzinach, gdzie występuje nowotwór prostaty.

 

– A jeśli nie ma objawów, to PSA nie trzeba wykonywać?

– Trzeba. Po 50 roku życia dwa razy w roku, a od 55 roku życia raz w roku. PSA jest badaniem krwi, dzięki któremu możemy stwierdzić, czy nie ma zapalenia, czy jest przerost łagodny czy złośliwy. Jeżeli w rodzinie występuje nowotwór prostaty, to warto zacząć wykonywać takie badania już po 40 roku życia.

 

– Jak wygląda zachorowalność na Podkarpaciu?

– Liczba zachorowań ciągle wzrasta. Podczas, gdy w roku 1999 odnotowaliśmy 235 takich przypadków, to w roku 2013 było już ich 693. Z danych wynika, że największa zachorowalność na raka gruczołu krokowego występuje w powiecie leskim, łańcuckim i mieście Rzeszowie. Najlepiej pod tym względem jest w powiatach: jasielskim, krośnieńskim i brzozowskim. Z kolei największa umieralność jest w powiecie rzeszowskim, mieście Rzeszowie i powiecie dębickim, a najmniejsza w powiatach: bieszczadzkim, tarnobrzeskim i lubaczowskim.